PERSEİD METEOR YAĞMURLARI EN NET 12 AĞUSTOS GECESİ GÖRÜLEBİLECEK

PERSEİD METEOR YAĞMURLARI EN NET 12 AĞUSTOS GECESİ GÖRÜLEBİLECEK

Perseidler ya da Perseid Meteor Yağmurları dünyanın en bilinen gök taşı yağmurlarıdır. Perseidler ismi ise Yunan mitolojisindeki önemli kahramanlardan biri olan Perseus’dan gelme anlamı taşıyan Perseides kelimesinden türemiştir.

Perseid Meteor Yağmuru Ne Zaman Gözlemlenebilir?

Her yıl yaklaşık olarak 17 Temmuz günü görülmeye başlanan gök taşı yağmurunun görülebilirliği 9-14 Ağustos tarihleri arasında artmakta ve 27 Ağustos tarihine kadar devam etmektedir. Gök taşlarının en yoğun biçimde görülebildiği gece ise 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gecedir. İşte bu yükselişin olduğu sıralarda saatte yaklaşık olarak 60 adet gök taşı atmosferde gözlemlenebiliyor.

Perseid gök taşı yağmuru neden her yıl aynı zamanlarda oluyor?

Dünya, Güneşin etrafında dönerken her yıl aynı yörüngede Swift-Tuttle isimli kuyruklu yıldızın içerisinden geçiyor. Bu sebeple düzenli olarak aynı zaman aralığında bu meteor yağmurunu gözlemlemek mümkün oluyor.

Perseid meteor yağmurlarını nereden gözlemleyebilirim?

Normalde de yıldızları net şekilde gözlemleyebilmek için ne gerekiyorsa yaklaşık olarak aynı şeyler Perseidleri gözlemlemek için de yeterli olacaktır. Yani şehir ışıklarından uzak herhangi bir kırsal alanda çıplak gözle Perseidleri gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda gök yüzünün bulutlu olması veya dolunay olması gibi durumlarda da görüşünüz bozulabilecektir. Sonuç olarak hava ve ayın durumu için yapabileceğiniz bir şey yok ama 12 Ağustos gecesi 23:00 gibi şehrin ışıklarından uzak ve rahat edebileceğiniz herhangi bir yere gidip Perseus takım yıldızları bölgesine doğru bakmanız yeterli olacaktır. Peki Perseus takım yıldızları bölgesini nasıl bulurum diyorsanız akıllı telefonlar için yıldızların konumlarını gösteren bir çok uygulama mevcut. (Örn: Android için Sky Map, iPhone için Sky View veya Night Sky)

Perseid_Vic_radiants

GOTEMBA, Japan - Photo with 30-second exposure taken at 1:51 a.m. on Aug. 13, 2012, shows a shooting star of Perseid Meteor Shower as seen from the new fifth station of Mt. Fuji in the city of Gotemba, Shizuoka Prefecture. (Kyodo)

perseidler-siralio-2

perseidler-siralio-4

perseidler-siralio-6

perseidler-siralio-3

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*