NASA’NIN AY’A İNSAN TAŞIYACAK UZAY MEKİĞİ, ORION

NASA’NIN AY’A İNSAN TAŞIYACAK UZAY MEKİĞİ, ORION

NASA’nın Ay’a insan taşımak için tasarladığı Orion, Aralık 2014’de uzaya gönderilecek. NASA bu uzay mekiği için bir tanıtım videosu hazırladı.

aya-gidecek-uzay-mekigi-orion-siralio-02

6 kişiye kadar taşıma kapasitesi olan Orion, 5 metre çapında. Orion’un yapımına başlanacağı 24 Mayıs 2011’de duyurulmuştu ve yapımı henüz tamamlanabildi. Yalnız şöyle üzücü bir haber de var ilk insanlı uçuşunu 2021 yılında yapabilecek. Fakat Orion’un şimdiden belirlenmiş 4 adet görevi var;

aya-gidecek-uzay-mekigi-orion-siralio-01

1- Uçuş Keşif Testi : 4 Aralık 2014’de dünyanın yörüngesinde gerçekleştirilecek bu görevde önce Dünya’ya yakın biçimde yörüngede turlamaya başlayacak olan uzay mekiği daha sonra ISS Uzay İstasyonundan 50 kat daha uzak olan tehlikeli bir noktaya gidecek. Bu görev bir günden uzun bir sürede tamamlanacak.

aya-gidecek-uzay-mekigi-orion-siralio-04

2- Keşif Görevi – 1 : 2017 yılında gerçekleşecek bu görevde Orion Ay’ın yörüngesine girecek ve aynı Dünya yörüngesinde turladığı gibi orada tur atacak. Bu görevin 7-10 arasında sürmesi bekleniyor.

aya-gidecek-uzay-mekigi-orion-siralio-03

3- Keşif Görevi – 2 : Orion’un ilk insanlı uçuşu olacak bu görev ise 2021 yılında gerçekleştirilecek. Bu uçuşta ise uzaya gidecek ekibin görevi Ay’ın yörüngesinden bir asteroit yani bir uzay taşı getirmek.

4- Keşif Görevi – 3 : Ve geldik finale… Final yılımız 2022 ve bu yılda tarihi bir olaya tanıklık edeceğiz. Ay’a ayak basma görevi.

aya-gidecek-uzay-mekigi-orion-siralio-05

Yıllar önce Ay’a ayak basıldı diye biliyor olsak da aradan yıllar geçmesine rağmen halen Ay’a tekrar ayak basılamaması ve olayın o zamanın şartlarına göre ne kadar komplike olduğu aşikar. Hatta videoda göreceğiniz gibi yıllar yıllar öncesinden hesaplanması pek de mümkün olmayan uzay koşulları var. Apollo 11’in 1969 yılının teknolojisi ile  Ay’a inmesi ve günümüz teknolojisi ile hala Orion seviyesinde olmamız ayrıca Apollo 11 ile ilgili tüm kayıtların Dünya üzerinden silinmesi gibi bir çok kanıt, o zamanki olayın gerçek olmadığını destekler nitelikte. Ayrıca meşhur Myth Busters programı dahil bir çok yerde olayın kandırmaca olarak nasıl yapılabileceği test edilmiştir ve çekimlerde bir çok mantık hatasına rastlanmıştır. Yorum yine okuyan sizlere aittir.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*