MICROSOFT HOLOLENS

MICROSOFT HOLOLENS

Microsoft en son yeniliği olan Hololens isimli uçuk cihazın tanıtımını yaptı. Hololens, etrafınızda hologramlar yaratan bir gözlük. Sanal gerçeklik ile ilgili çalışmalar dört bir yanda devam ederken bu pazarın lideri olmak için Microsoft önemli ve ciddi bir adım atmış gibi görünüyor.

microsoft-hololens-siralio-1

Yapılan ilk demo programlar NASA ile iş birliği içerisinde yapılmış ve bu programlardan bir tanesi kullanıcılara Mars yüzeyinde gerçekçi bir biçimde gezme ve keşif yapma imkanı sağlıyor. NASA’nın 3 boyutlu haritalama sistemleri ve ellerinde bulunan gerçek mars fotoğraflarının birleşimi ile oluşturulan yazılım Microsoft Hololens sayesinde gerçek bir ortam gibi önünüzde yer alıyor.

microsoft-hololens-siralio-2

 

Hololen’in tek özelliği etrafınızı gerçekçi hologramlar ile şekillendirmek ile kalmıyor aynı zamanda da etrafınızdaki hologram nesneler ile etkileşim halinde olmanıza da yarıyor. Bu özelliğin adı ise “Air Tap” yani “Hava Tıklama”. Bu tip kullanımlar ile iki gözlük arasında da iletişim kurulabilecek ve böylece aklınızdan geçen görsel konuları başkaları ile de paylaşabilme olanağına kavuşacaksınız.

microsoft-hololens-siralio-3

Düşünün, normal yaşantınız içerisinde boş bir odayı neredeyse sadece hologram eşyalar kullanarak doldurabilirsiniz. Bu gözlük gözünüzdeyken bir televizyona ihtiyacınız olmayacak ya da bir dergiye, veya odayı istediğiniz gibi dekore edebileceksiniz, istediğiniz duvar kağıdını görecek istediğiniz Salvador Dali tablosunu duvarınıza asabileceksiniz. Düşündükçe sanal hayat insanı içerisine çekiyor…

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*