İNSANOĞLUNUN YARATTIĞI İLK BİYOLOJİK YAPRAK

İNSANOĞLUNUN YARATTIĞI İLK BİYOLOJİK YAPRAK

İnsanoğlu yıldızlara yolculuk hayalleri kurarken zaman zaman yaşadığımız gezegeni ve burada, yaşadığımız dünyada yapılabilecek yenilikleri unutuyoruz. Uzayda yaşanılabilir bir ortam aranırken ve uzayda astronotlar için yaşam koşulları sağlanırken bazı orijinal gelişmelerde yaşadığımız dünyamızda gerçekleşiyor. Julian Melchiorri isimli bir öğrenci, aynı gerçek yapraklar gibi fotosentez yapabilen ve oksijen üreten yapay bir yaprak yapmayı başarmış.

insan-yapımı-yaprak-siralio-1

Ortaya çıkan şey için, bir anlamda bitkisel özelliklerin paketlenmesi veya fotosentez yapan bir obje denilebilir. Yapay yapraklar, gerçek bitkilerden alınan klorofil hücrelerinin ipekten elde edilen proteinler ile yapılmış tutucu bir madde ile bir araya gelmesinden oluşuyor. Bu şekilde güneş görünce aynı gerçek bir bitki gibi oksijen üretebiliyorlar hatta bu yapay yaprakların avantajı ise çok daha dayanıklı bir yapıya sahip olmaları. Yani gerçek bir bitki gibi narin değiller.

insan-yapımı-yaprak-siralio-4

Uzayda yaşanan sorunlardan biri de uzayda yer çekimi olmadığı için bitki de yetişmemesidir ve bu yapay yapraklar uzay şartlarına uyum sağlayabilirler. Peki uzayda bitkiye ne gerek var derseniz, en basit hali ile oksijen üretmeleri denilebilir. Çünkü uzay mekiklerinde nefes alabilmek için bir sürü oksijen tankı kullanılıyor. Belkide bu tarz doğala yakın metotlar ile tank sayısı azaltılabilir.

insan-yapımı-yaprak-siralio-3

Bu yapraklar yalnızca uzayda kullanım alanları bulacak değil tabi ki. Dünyamızda da gerek büyük binaların klima sistemi filtrasyonunda kullanılarak binaya daha fazla oksijen girişi sağlanabilir. Hava kirliliğine karşı bu yaprakların üreteceği oksijeni depolayarak yine şehrin havasına salacak yapılar da dünyamız ve özellikle hava kirliliğinin yüksek olduğu kalabalık şehirler için güzel bir düşünce olabilir. Hatta buluşu yapan Julian şimdiden mimari olarak bu yapay yaprakları kullanmaya başlamış bile. Örneğin bu malzemeyi dekoratif olarak kullandığı lambalar için oksijen üreten lambalar diyerek fark yaratabiliyor. Bir çok heyecan verici buluş gibi bu yapar yaprakların kullanım alanları da insanoğlunun uçsuz bucaksız hayal gücü ile sınırlı…

 

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*