İNSAN İZLEDİKÇE EVRENDE YALNIZ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR

İzleyeceğiniz videoda şu ana kadar evrenin gözlemlenmiş tüm bölümleri mevcut. Himalayalardan başlayan yolculuk bilinen evrenin en uzak kısımlarına doğru devam ediyor. Bu arada bu öyle üç aşağı beş yukarı bir görüntü değil gerçek bir simülasyon.

Evrendeki galaksilerden yıldızlara, ışık dalgalarından gezegenlere günümüze dek keşfedilen ölçülen ve analiz edilen tüm evren bu simülasyonda mevcut. Tabi ki evren ile alakalı her görüntüde olduğu gibi başlangıçta Himalayarlar karşısında bile kendinizi düşündüğünüzde kapladığınız o küçücük alanın evrenin boyutları karşısında ne kadar anlamsız kaldığını hatta dünyanın ve hatta güneş sisteminin bile ne denli küçük boyutlarda olduğunu bir kere daha hatırlatan bir video. Bazı karanlık bölgeler ise henüz gözlemlenmemiş kısımlar ve daha gözlem yapabilmek için yetişilebilen mesafe vs. derken aklın sınırlarını zorlayan bir büyüklüğün içine düşüyorsunuz.

İster uzayda bizden başka canlılar olduğuna inanın ister inanmayın ama evrenin bu görüntüsü insana uzayda bizlerden başka canlılar olduğunu düşündürüyor.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*