İLK UÇAN ARABA, AEROMOBİL 3.0

İLK UÇAN ARABA, AEROMOBİL 3.0

Bu gördüğünüz spor araba aynı zamanda uçabiliyor da. Ve Aeromobil 3.0 bir kaç dakika içerisinde dönüşüm geçirerek uçabilen ilk araba olma özelliğine de sahip.

Normal kullanımda bildiğimiz benzin ile trafikte bildiğimiz diğer arabalar gibi dolaşabilen bu araç uçak modunda ise dünya istediğiniz hava alanından diğerine ulaşmanızı sağlamakla kalmıyor aynı zamanda bir kaç yüz metrelik düzgün çim veya asfalt fark etmeksizin her zemine iniş yapabiliyor. Bu şekilde eğer geniş arazili bir eviniz ve iş yeriniz varsa ikisi arasında uçan arabanız ile yolculuk yapabileceksiniz. Tabi bir de milyarder olmanız gerekecektir muhtemelen.

1990 yılından beri yapımına devam edilen araç en sonunda 2014 Ekim ayında uçmayı ve gerçek uçuş koşullarında uçuş testlerine başladı. Hatta uçuş için uçaklara göre bir çok avantajı da var. Örneğin çok kısa mesafelerde yükselebiliyor ve aynı şekilde uçaklara göre çok daha kısa mesafelere iniş yapabiliyor.

İki koltuklu bu spor ve uçan arabanın teknik detaylarına girecek olursak, otomobil olarak saatte 160 km, uçak olarak ise saatte 200 km hızın üzerine çıkabiliyor. Kalkışa geçmesi için 130 km/saat’lik bir hıza ulaşması gerekiyor. Ayrıca 100 km’de 8 lt’lik yakıt tüketimi ile beklenenin çok ötesinde bir verime sahip. Yani yaklaşık olarak bildiğimiz 1,6 litre motorlu sıradan otomobiller kadar yakıt tüketiyor ve bir depo ile 875 km’lik menzile ulaşabiliyor. Bir depo yakıt ile uçuş mesafesi ise 700 km.

ilk-uçan-araba-aeromobil--siralio-1

ilk-uçan-araba-aeromobil--siralio-2

ilk-uçan-araba-aeromobil--siralio-3

ilk-uçan-araba-aeromobil--siralio-4

ilk-uçan-araba-aeromobil--siralio-5

ilk-uçan-araba-aeromobil--siralio-6

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*