İLK DEFA BİR ROBOT KENDİSİNİN FARKINA VARDI

İLK DEFA BİR ROBOT KENDİSİNİN FARKINA VARDI

Robotlar konusunda korkulan yapay zeka senaryosu gerçek olmak üzere. Şimdiye kadar robotların geçmeyi başaramadığı “Öz Farkındalık Testi”ni ilk defa bir robot geçmeyi başardı. New York Ransselaer Polytechnic Institute‘te (RPI) çalışan bilim insanlarının, robotlar üzerinde uyguladığı bir test şaşırtıcı sonuçlar verdi.

Testin orjinalinde, bir kral yeni vezirini seçmek için ülkedeki en zeki üç adamı huzuruna çağırır. Zor ama adil bir yarışma yapacaktır. Kral, her bir adayın kafasına onların ne renk olduğunu göremeyeceği şekilde mavi ya da beyaz bir şapka koyar. Ardından ayağa kalkarak en az bir kişinin mavi şapka taktığını ve şapkasının rengini bilebilecek ilk adayın yeni veziri olacağını söyler. Adamların her biri karşısındaki kişinin şapkasını görür ve birbiriyle konuşmaları yasaktır.

robot-kendisinin-farkına-vardı-siralio-02

ÜÇ ROBOTTAN BİR TANESİ BENZER TESTTE KENDİSİNİN FARKINA VARDI

RPI araştırmacılarından Selmer Bringsjord, buna benzer bir testi üç robot üzerinde gerçekleştirdi. İki robota konuşma yeteneğini çalıştırmaya yetmeyecek seviyede aldatıcı piller bir tanesine ise tam bir pil verildi. Ardından üç robota da aynı soruyu sordu: “Hangi pili aldınız?”. İki robottan ses çıkmazken tam pil takılan robot “Bilmiyorum” yanıtını verdi. Kendi sesini duyunca hâlâ konuşabildiğini anlayan robot, “Tamam, şimdi biliyorum. Bu şekilde aldatıcı bir pil almadığımı kanıtlayabilirim” dedi.

OLAYIN VİDEOSU

Bir insan için çok basit gibi görünen bu durum, bir robot için devrim niteliğinde. Robot soruyu dinlemeli, anlamalı, ardından kendi ‘bilmiyorum’ deyişini duymalı, diğer robotların cevap veremediğini bu sebep ile onlara zayıf yani aldatıcı piller takıldığını fakat kendisinde böyle bir durum olmadığını fark etmeli, ardından orijinal soruyla bağlantıyı kurarak sonuca varmalı ve bu şaşırtıcı cevabı verebilmeli. Ve işte bu mucize gerçekleşti… Böylece ilk defa bir robot farkındalık testini geçmiş oldu.

robot-kendisinin-farkına-vardı-siralio-03

MAKRO FELSEFİ PROBLEMLERİ ÇÖZEBİLİRLER

Robotlarla yapılan bu testin sonucu yıllar yılı dünyanın sonu senaryolarında ilk saflarda yer alan “Yapay Zeka” korkusu bir yana dursun, insanlar için umut vaadedici. Buna göre, yıllarca çözülmeyi bekleyen felsefi problemlerin robotlar tarafından çözülebileceği öngörülüyor. Çünkü onlar problemlere yaklaşım ve çözüm bakımında insanoğlu gibi aldatıcı değil netler. Şunu unutmamak gerekir ki insanoğlu en çok kendisini kandıran bir varlıktır ve olayları nasıl görmek isterse öyle görür. Sonoma State Üniversitesi’nden John Sullins, onların bu konuda çok doğru adımlar atabileceği kanısında.

robot-kendisinin-farkına-vardı-siralio-01

Not: Geçtiğimiz yıl Rus ve Ukraynalı iki bilgisayar mühendisinin geliştirdiği yazılım, Turing testini geçen ilk yapay zeka olmuş ve Eugene Goostman karakteriyle sorulara verdiği yanıtlar sonucu kendisinin 13 yaşında bir insan olduğuna ikna etmişti.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*