GÜNEŞ IŞIĞINI TAKLİT EDEN LAMBA

GÜNEŞ IŞIĞINI TAKLİT EDEN LAMBA

CoeLux firması ile aynı ismi taşıyan bu yapay güneş ışığı yaratan sistem İtalyan bilim adamları tarafından icat edilmiş. İlk bakışta gayet basit bir buluş gibi görünebilir fakat mükemmel bir biçimde güneş ışığını taklit edebiliyor. 2015 Luxury ödüllerinde aydınlatma dalının en önemli adayları arasındaki icadın ışığını yakından bakan kişiler bile güneş ışığından ayırt etmeyi başaramıyorlar.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi basit bir tasarım gibi görünse bile aydınlatmanın içerisinde aynı atmosfer gibi işlev gören nano partiküller var. Bunlar aynı atmosferin emdiği gibi mavi rengi emiyorlar. Yine fotoğraflardan da ortaya ne kadar başarılı bir iş çıktığını görebilirsiniz ve CoeLux firması fotoğrafların kesinlikle bu fotoğrafların ham olduğunu ve photoshop gibi programlar ile oynanmadığını söylüyor.

Üç farklı modda ışık ayarı bulunan sistem, Akdeniz, Tropikal ve Kutup formalarında aydınlatma sağlayabiliyor. Mimari olarak çok şık kullanım sağlayacak olmasının yanında oto parkların yer altında kalan alanları hatta hastane gibi kasvetli yerleri gerçekçi biçimde aydınlatabilecekler. Ayrıca projenin mimarları günümüze kadar bir çok icadın başka buluşlara öncülük ettiği fikrinden yol çıkarak, neden ileride bu aydınlatmalar sayesinde günümüzdeki gökdelenler gibi yerdelenler de olmasın diyorlar. İlginç bir fikir. İşte bu ilginç buluşun fotoğrafları ve videosu. Sizler için sıraladık…

yapay-güneş-ışığı-lambası-siralio-3

yapay-güneş-ışığı-lambası-siralio-1

yapay-güneş-ışığı-lambası-siralio-2

yapay-güneş-ışığı-lambası-siralio-4

yapay-güneş-ışığı-lambası-siralio-5

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*