GOOGLE’IN ŞAŞIRTICI “WING” PROJESİ, İNSANSIZ KARGO UÇAKLARI

GOOGLE’IN ŞAŞIRTICI “WING” PROJESİ, İNSANSIZ KARGO UÇAKLARI

Google’ın uzun süredir özenle sakladığı insansız kargo uçakları projesi “Google Project Wing” ile ilgili test videoları yayınlandı. Cihazın özelliği ise siz sadece bilgisayara koordinatları veriyorsunuz ve o gidip teslimat yapıyor.

Google X ekibinin 2 yıldır gizli bir biçimde üzerinde çalıştığı sistemin ana amacı alış veriş yapan kişilere aldıkları ürünü kısa zamanda kargolamak değil. Tabi ki kargo denilince ilk başta böyle anlaşılıyor ve bu cihazların ticari kullanımlarda böyle bir rolü de olacak ama asıl amaç doğal afetler gibi durumlarda ihtiyacı olanlara veya ulaşımın zor olduğu alanlara yalnızca koordinatlar yardımı ile sevkiyat yapılması.

google-project-wing-siralio-1

İlk başlarda bu uçan cihazlarla direkt alıcının eline teslimat yapılması planlanmış fakat küçük pervanelerin insanlara zarar verebileceği için teslimatlar uzatılan bir misina ile yapılmaya başlanmış. Yalnızca 8,5 kg ağırlığında olan bu sistem 10 kg ağırlığına kadar olan paketleri teslim edebiliyor. Kendisini uzaktan kontrol eden bir bilgisayar yardımıyla insansız bir şekilde planlanan koordinatlara servis yapabildiği gibi, insan yardımı ile yine uzaktan kontrol edilerek de kullanılabiliyor.

Video’da Avustralyalı çiftçilerin köpeklerini beslemek, onlara yemek vermek ve ulaşılması zor bölgedeki hayvanlara su vermek için testler yapılan bu uçan drone-bazlı cihazları izleyip ileride neler yapılabileceği ile ilgili ip uçları alarak, hayal gücünüzü zorlayabilirsiniz.

google-project-wing-siralio-2

Düşünüldüğünde gerçekten inanılmaz derecede geniş ve faydalı bir kullanım olacak bu uçan araçların kullanım alanları ile ilgili de bir ekip oluşturulmuş. Düşünün trafikte yardım alınamayacak bir bölgeye ilk yardım hizmetinden, dağda veya doğanın ulaşılması zor bir yerinde mahsur kalan birilerine yardıma, doğal afetlerden, hızlı teslimatlara kadar bir çok alanda kullanılabilecek bu aletleri şimdiden gelecekte çok sık rastlayacağımız teknolojiler arasına yamak mümkün.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*