GERÇEK MAYMUNLAR GEZEGENİ

GERÇEK MAYMUNLAR GEZEGENİ

İster inanın ister inanmayın ama yaşadığımız dünyada gerçekten sadece maymunların yaşadıkları izole edilmiş bir bölge var. Batı Afrika’da Liberya’da bulunan bir ada yüze emekli olmuş maymuna ev sahipliği yapıyorlar. Maymunlar nasıl emekli olur diyorsanız onlar laboratuvar emeklileri.Yıllarca bizler için başta hepatit olamak üzere bir çok hastalığa çare bulunması için emek harcamışlar. Yalnız bu maymunlar öyle bildiğiniz sıradan maymunlar da değiller. Bu adada yaşayan maymunlar iki büyük savaş ve türlü türlü hastalıkları yenerek hayatta kalmış maymunlar. Peki yine neden bir ada diye düşünülebilir, bunun nedeni ise şempanzelerin yüzememesi. Çünkü bize göre çok daha yapılı olup çok daha iyi yüzmeleri gerekse de vücutlarının ağırlık merkezi bizlere göre yukarıda olduğu için su içerisinde dengede kalamıyorlar.

???????????????????????????????

Buradaki maymun nüfusunu insan ile %99 genetik akrabalığı bulunan şempanzeler oluşturuyor. Şempanzeler bu adaya gelmeden önce Liberya Biomedikal Araştırma Enstitüsünde (Vilab II’de) yaşıyorlarmış. Daha önce de bahsettiğimiz gibi başta hepatit olmak üzere bir çok hastalığa çözüm üretmek için çalışan bu tesislerde 1970’lerden bu yana bir çok tıbbi buluşa imza atılmış. Hayvan hakları aktivistlerinin yoğun çabaları sonucunda bu enstitü 2006 yılında kapatılınca şempanzelerde emekli edilmiş ve yıllar yılı çektiklerinin karşılığı olarak Liberian isimli adada onlara sakin bir hayat sunulmuş.

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-3

Yerel halk tarafından Maymun Adası olarak bilinen bu adaya kimse yaklaşmaya cesaret edemiyor. Bildiğiniz üzere şempanzeler sevimli ve çok akıllı hayvanlar olarak bilinse de yaklaşık 5 yaşını geçtikten sonra inanılmaz tehlikeli oluyorlar. Güç olarak insandan kat kat güçlüler ve şaka için bile bir yumrukta kemiklerinizi kırabilirler. Zaten yabancılara karşı hiç de dost canlısı değiller. Bu şempanzeler yalnızca emeklilikleri süresince onlara bakmak ile yükümlü olan özel bakıcılarını tanıyorlar ve onlara saldırmıyorlar. Zamanında 100’ün üzerine maymunun yaşadığı tesisler kapatılmış ve emekli maymunlar adaya yerleştirilmiş.Şu anda adada yaklaşık 60 şempanze bulunuyor ve 2014 yılında bu ada hakkında kısa bir belgesel yapılmış, o belgeseli de konunun el alt kısmında bulabilirsiniz.

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-4

Enstitünün eski müdürü Betsy Botman’da yapılan röportajda şempanzeleri bu iş için kullanmayı doğru bulmadığını söylüyor. Bir hayli ironik bir hayatı olan Betsy Brotman’da yıllar yılı savaşlar, deneyler ve şempanzeler ile içi içe ilginç bir hayat yaşamış…

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-5

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-1

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-10

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-11

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-12

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-16

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-15

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-14

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-6

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-7

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-8

gerçek-maymunlar-gezegeni-siralio-9

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*