ENERJİYE GEREK DUYMADAN ÇALIŞAN DEVRİDAİM MAKİNELERİ

ENERJİYE GEREK DUYMADAN ÇALIŞAN DEVRİDAİM MAKİNELERİ

Perpetual motion makineleri olarak da isimlendirilen bu makineler her ne kadar mümkün olabilir gibi görünseler de aslında yapılması imkânsız makinelerdir. Bu fikir asırlardır belki de binlerce yıldır insanoğlunun üzerinde çalıştığı bir varsayımdır. Örneğin sürtünme, hava direnci veya yer çekimi gibi etkenler tekil veya birlikte bir cihazın çalışması ile her daim etki içinde olan durumlardır. Örneğin buzun bile bir sürtünme katsayısı vardır ki bu sebeple ilk kuvvut uygulandıktan sonra buz üzerinde sonsuza kadar kayılamaz ve giderek yavaşlanılır.

Videoda gördüğünüz devridaim makineleri sizleri hayretler içerisinde bıraktı değil mi? Fakat bu kadar şaşırmanıza gerek yok çünkü hiç biri gerçek değillerdi. Bunlar en meşhur devridaim makine teorilerinin içlerinde motor veya diğer yanıltıcı ögeler bulunan taklitleri.

devridaim-makineleri-siralio-7

Perpetual motion denen devridaim hareketinin mümkün olması için tamamıyla enerjinin kapalı bir sistem içinde döngü gerçekleştirmesi gerekir buna yakın durumlarda vardır. Örneğin videodaki ilk örnek yani suyun yaptığı o döngü gerçektir. Bilimsel izahı da yapılmıştır. Bunun için nano teknoloji, inanılmayacak derecede düşük sürtünme katsayıları ve dünyanın genel kaynaklarından çekilen yer çekimi gibi bazı enerjiler ile açıklama yapılıyor.

devridaim-makineleri-siralio-3

Bilinen ilk devirdaim makinesi 1150 yılında Hintli matematikçi ve gökbilimci Bhaskara tarafindan geliştirilen bir dişli çark mekanizmasıydı (Bakınız yukarıdaki resim, ayrıca videodaki 4. ve kapak resminde kullanılan hareketli görseldeki makinedir. Burada Fransız mimar Villiard de Honnecourt tarafından geliştirilmiş hali sergilenmektedir). O yıllardan günümüze kadar binlerce pertual motion makinesi geliştirilmiştir. Fakat hiç birisi başarılı olamamıştır çünkü olay tamamen fizik yasalarına aykırıdır. Termodinamiğin ilk iki yasasına göre;

1. Enerji yoktan var edilemez veya yok edilemez.
2. Bir enerji kaynağından enerji çekip buna eşit miktarda iş yapan ve başka hiçbir sonucu olmayan bir döngü elde etmek imkânsızdır.

devridaim-makineleri-siralio-6

Yani bu yasaları ve mantığı göz önünde bulundurursak böyle bir makine için beklenti içerisine girmek pek de mantıklı değildir. Ya da böyle bir makineden enerji elde etmek yine bir hayli hayalcidir. Yoksa arabanız bir yandan çalışırken dönen lastiklerden enerjiyi geri depolamak hiç mi aklınıza gelmedi? Bu neden yapılamıyor çünkü sizin geri çekeceğiniz enerji aynı oranda olsaydı araba kendisini tersine zorlayan bu enerji yüzünden zaten hareket etmezdi. Gerçi yinede arabadan ufak tefek enerjileri geri dönüştürerek aküleri şarj edebiliyoruz ama olay bununla sınırlı. Örneğin araba konusunda olay frenden oluşan ısıyı elektriğe dönüştürmeyi deneyecek kadar ileriye taşındı fakat olumlu sonuçlar yok.

Yine de umudunuzu yitirmeyin, en azından gezegenleri döndüren enerji ile veya manyetizma ile bu tip icatlar hiç olmazsa da çok çok düşük enerji ile çok çok uzun süreler çalışacak icatlar bir gün mutlaka yapılacaktır. Gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden biri olan Nikola Tesla bile şu sözleri sarf etmiştir;

Bir gün insanoğlu ekipmanlarını dünyayı ve evreni döndüren çarka bağlayacak ve gezegeneleri yörüngelerinde döndüren bu inanılmaz güç kendi makinelerini de çalıştırmalarını sağlayacak.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*