ELİNİZİ BİLE SÜRMEDEN BAL TOPLATAN MÜTHİŞ İCAT

ELİNİZİ BİLE SÜRMEDEN BAL TOPLATAN MÜTHİŞ İCAT

Belki duymuşsunuzdur belki de duymamışınızdır ama dünya genelinde arılar koloni çöküş bozukluğu isimli bir sorun ile yüz yüzeler. Bu da bal üretiminden tutun tarımsal alanlara kadar bir çok alanı etkileyebilecek ciddi bir durum. Bildiğiniz üzere arılar çiçeklerin polenlerini taşımakta önemli bir rol üstleniyorlar. Bu sebeple ekosistem içerisinde kilit bir rol oynuyorlar.

Avustralyalı baba-oğul Stuart ve Cedar Anderson tarafından yapılan bu inanılmaz zekice buluş sayesinde artık arılar rahatsız edilmeden ve elinizi bile hiç bir şeye bulaştırmadan bal elde edebiliyorsunuz. Doğal hayata müdahale edilmiyor olması konunun belki de en güzel yanı. Bu buluş sayesinde arılar rahat bir nefes alabilecekler.

Akış Kovanı ismini verdikleri bu buluş bir anlamda arıları aldatarak yaptıkları bal peteklerini tekrar tekrar doldurmalarını sağlıyor. Bu şekilde sistemde sürekli olarak bir bal akışı sağlanıyor. Gerçekten pratik bir çözüm olmasının yanında daha öncede bahsettiğimiz gibi ciddi bir tehlike altındaki arıların biraz olsun daha doğal bir biçimde hareket etmelerini sağlayacak bu durum gerçekten sevindirici bir haber.

bal-üretiminde-devrim-siralio-1

bal-üretiminde-devrim-siralio-8

bal-üretiminde-devrim-siralio-7

bal-üretiminde-devrim-siralio-5

bal-üretiminde-devrim-siralio-4

bal-üretiminde-devrim-siralio-6

bal-üretiminde-devrim-siralio-2

bal-üretiminde-devrim-siralio-3

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*