ÇAĞININ ÇOK ÖTESİNDEKİ DAHİ, NİKOLA TESLA HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

ÇAĞININ ÇOK ÖTESİNDEKİ DAHİ, NİKOLA TESLA HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Nikola Tesla’yı iyi tanımayanlar için şöyle bir giriş yapabiliriz. Einstein’a bir gün dünyadaki en zeki insan olmak nasıl bir duygu diye sormuşlar, o da “Bilmiyorum, Nikola Tesla’ya sorun” demiştir.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-15Einstein ve Nikola Tesla aynı fotoğrafta.

Sırp asıllı Amerikalı bir bilim insanı olan elektrofizikçi Nikola Tesla ismini bir çok kişi duymuştur bir çok kişi de duymamıştır. Çünkü her ne kadar günümüzde kullanılan ve gelecekte kullanılacak bir çok teknolojinin babası olsa da bu adamın ismi ne ders kitaplarında çok fazla yer alır ne de başka yerlerde. Dünya gelmiş böylesine bir dehanın hak ettiği kadar anılmamasının da belli başlı sebepleri var. Örneğin Amerika hükumeti ve ordusu için yaptığı çalışmaların neredeyse tamamının gizli çalışmalar olması gibi… Bu sebeple hakkında bir çok teori ve hikayede türetilmiştir.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-3

Nikola Tesla Hakkında Bilmediğiniz 20 şey

1. Ölüm günü olan 7 Ocak 1943 itibari ile 26 farklı ülkede 300 civarında patentli buluşu bulunuyordu.

2. Elektrik kullanımın yeni yeni yaygınlaştığı bir dönemde elektriği kablosuz olarak taşıyabilecek bir buluşa imza atmış ve bunun ispatını dahi yapmıştır.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-9

3. Babası papaz olan Nikola Tesla’nın annesi de kendisi gibi bir mucitti. Fakat annesi evde pratik buluşlar yapması ile meşhurdu. Nikola’ya göre de annesi bir deha adayıydı.

4. Bir çok yerde gördüğünüz AC ve DC, kısaltmaları aslında alternatif akım ve doğru akımı ifade etmek için kullanılır. Bir çok yerde devrim niteliği taşıyan ve bir çok buluşun önünü açan “alternatif akım” Tesla’nın buluşudur.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-12

5. Ampulü icat eden Thomas Edison ile Nikola Tesla yıllar boyu büyük bir rekabet içerisinde olmuşlardır. Olayların şöyle başladığı söylenir; o dönem Thomas Edison altında bir çok insan çalışanı olan büyük bir firma sahibiydi. Yolları Nikola Tesla ile kesiştiğinde Tesla’dan etkilenmişti ve ona doğru akım santrallerindeki bir sorundan bahsetti ve bu sorunu çözerse ona 50,000 dolar vereceğini söyledi. Tesla başka işlerle uğraşıyordu ve sevmeyerek de olsa birkaç ay içerisinde sorunu çözdü. Daha sonra Edison’dan parasını istediğinde ise Edison ona Amerikan şakalarını anlamadığını, o zaman kendisine şaka yaptığını söyler ve büyük rekabet bu şekilde başlar.

6. 1912 yılında Thomas Edison ile ortaklaşa Nobel Ödülüne layık görüldü fakat malum rekabetten ötürü ödülü geri çevirdi.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-11-new

7. Nikola Tesla hayatı boyunca hiç evlenmedi ve biseksüel olduğu düşünülüyordu. Ayrıca aşırı derecede asosyaldi ve insanlar ile iletişimde bir hayli sorun yaşıyordu. Psikolojik sorunları asosyallikle sınırlı da değildi, bir çok kaynağa göre şizofreni belirtileri de gösteriyordu.

8. Telsiz veya radyo kontrol üniteleri de Tesla’nın eseridir. 1898’de ilk defa uzaktan kumanda edilen maket bir tekne yaparak dönemin insanlarına bir şov yapmış ve seyredenlere unutamayacakları sihir gibi anlar yaşatmıştır.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-9

9. Zamanında dünyanın en güçlü vericisini yaptırmış ve bu verici ile dünyanın ilk insan yapımı şimşeğini çaktırmıştır. Yine aynı verici sayesinde 40 kilometre uzaklıktaki 10 kW’lık 200 adet ampulü kablosuz olarak yakmayı başarmıştır.

10. Ondokuzuncu yüzyılda keşfedilen ve dünyanın 3 katmanı olan iyonosfer tabakası sayesinde elektrik enerjisi, radyo, ses ve manyetik dalgaların kablosuz biçimde çok uzak mesafelere taşınabileceği ve bu katmanın insanlığın yararına kullanılabileceği konusunu ortaya atmış ve ispat etmiştir.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-13

11. Yine bu katmanın kullanımı için tüm varını yoğunu yatırarak dünya çapında yayın yapabilecek bir telsiz için 1904 yılında devasa bir istasyon inşaatına başlamıştır. Daha sonra maliyetler giderek artmaya başlamıştır ve bu proje yarım kalmıştır.

12. Günümüzde kullandığımız florasan lambalardan tutun, radar ve MRI teknolojilerine kadar basit ve ileri teknolojik bir çok elektronik buluş ya Tesla’nındır ya da bunların oluşması Tesla sayesinde olmuştur.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-10

13. Hatta bir çok UFO olayının Tesla’nın icatları sonucu yaşandığı teorileri de vardır. Bildiğimiz icatlar dışında sıra dışı hayal gücü sayesinde uçan daire gibi aklınıza gelemeyecek bir çok farklı projesi vardı. Zaten 1937 yılında uçan çay tabağı isimli bir proje yürüttüğü biliniyor ve proje esnasında New York, The Sun gazetesine şu sözleri sarf etmiştir; “Benim yapacağım uçan makineyi pencerenizden gördüğünüzde şok olacaksınız. Bu makinenin uçma prensibi bu dünyadaki diğer hiç bir şeye benzemiyor. Benim makinemin ne kanatları var ne de pervanesi veya şu ana kadar uçmak için kullanılan hiç bir benzer cihaz barındırmıyor. Onu yerde gördüğünüzde uçan bir makine olduğunu tahmin edemezsiniz. Yine de havada her yöne güvenle gidebilecek bir makine olacak. Küçük ve kompakt bir makine olacak, çok hızlı olacak ve hepsinden öte en zorlu fırtınalarda bile güvenli olacak. Her boyutta yapılabilip her ağırlıktaki yükü taşıyabilecek”.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-14

14. İnanılmaz bir hayal gücü ve öngörü sahibiydi. 1904 yılında henüz icat edilmemiş olan televizyon için resimli telgraf hayalinden bahsetmişti. Ayrıca yine henüz gerçekleşmemiş olan kablosuz telefonlar, radyo yayınları, deniz ve hava trafiğine kablosuz veri aktarımı ile yardım, kablosuz eğlence ve müzik yayınları, global saat ayarları, teleks hizmeti hatta akıllı telefon fikri gibi sayısız düşüncesi vardı.

15. Tesla çevreci ve halkçı bir insandı. Dünya kaynaklarını hızla tükettiğimizi düşünüyordu bu sebeple bedava ve kablosuz kullanılacak elektrik oluşturmak için çok uğraşmıştır. Hayatının son yıllarında kendisine ulaşmak çok güç olduğu için ve not tutma alışkanlığı olmadığı için çalışmaları ne durumdaydı net olarak bilinmemekteydi.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-8

16. Ünlü yazar Mark Twain, Tesla’ya büyük saygı duyuyordu ve onun sayılı arkadaşlarından birisiydi. Rivayete göre bir gün Mark Twain’in hazımsızlık çektiğini ve tuvalete çıkamadığını bilen Tesla, Twain’i laboratuarına çağırmış ve yaptığı cihazlardan bol vibrasyonlu ve müshil etkisi yaratan bir tanesinde Twain’i bekletmiş ve tuvalete koşarak gitmesine yardımcı olmuştur.

17. İyi giyimli ve esprili biri olması nedeniyle Amerika sosyetesinin de ilgisini çekiyordu. Başarılı bir insan başarılı bir insan gibi giyinmeli derdi. Bir çok ünlü insan ile kısa kısa arkadaşlıkları oldu. Ayrıca ana dili Sırpça dışında İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyancayı akıcı şekilde konuşabiliyordu hem de argo biçimde. Bu da insanların ilgisini çeken bir başka yönüydü.

18. Tesla’nın insomnia (uykuya dalamama) hastalığı vardı ve aşırı takıntılı olma hastalığı yani OCD hastalığı çekiyordu. Takıntıları ile bağlantılı olarak inci görmek onu delirtiyordu. İnci takan kadınlar ile konuşmayı reddediyordu. Ayrıca mikroplar konusunda da aşırı takıntılı bir insandı.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-6

19. Fotografik hafızası vardı. Kitapları ve resimleri hafızasına yazabildiği gibi aynı zamanda hayal gücü de çok kuvvetliydi. Bu sebeple icatlarını öncelikle 3 boyutlu olarak hafızasında resmederdi. Fakat bu insanlık için zaman zaman dezavantaj olmuştur. Çünkü son zamanlar not tutmak yerine her şeyi kafasına yazıyor ve yine 150 yıl yaşama takıntısı olduğu için icatlarını 100 yaşına geldiğinde not etmeyi planlıyordu. Bu sebeple bir çok icadı kendisi ile birlikte dünyadan ayrılmıştır.

20. Fakir hatta beş parasız bir hümanist olarak hayata veda etmiştir. Bir çok yazar Tesla için hayatını insanoğlunun gelişimine ve insanoğluna daha iyi standartlar sunmaya adamış bir insandı şeklinde yorum yapmıştır. Bir çok ünlü arkadaşı olmasına rağmen iç bir zaman varlıklı bir adam olmamıştır hatta para yönetimi konusunda çok kötü olduğundan da sıkça bahsedilir.

tesla-hakkında-bilmedikleriniz-siralio-4-new

 

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*