BOZULMADAN GÜNÜMÜZE KADAR GELEN 18 GİZEMLİ CESET

BOZULMADAN GÜNÜMÜZE KADAR GELEN 18 GİZEMLİ CESET

Buradaki cansız bedenler tek kelime ile inanılmazlar. Bu konuda dünyada bulunan en ilginç cesetlere tanık olacaksınız. Kimileri yüzyıllarca, kimileri ise binlerce yıl boyunca bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başarmışlar. Kimilerini açıklamak kolay fakat kimileri ise mucizevi bir biçimde bu şekilde korunmuşlar…

Vladimir Lenin (1870 – 1924) : Rusya

 en-ilginç-cesetler-siralio-43

en-ilginç-cesetler-siralio-42

Korkutu bir biçimde hala canlı gibi görünen bu kişi Rusya komünizminin babası sayılan Vladmir Lenin’e ait. O öldükten sonra hükümet onu gelecek jenerasyonlara aktarmak istemiş ve bedenini daha önce eşi benzeri görülmemiş bir biçimde saklamaya karar vermiş. Bunun için çeşitli kimyasal banyolara giren, türlü enjeksyonlar yapılan bedenin iç organları sökülerek cansız bedeni nemlendirecek modifikasyonlar bile yapılmış. Takım elbisesi ise Sovyetler Birliği düşene kadar her yıl daha sonra ise 5 yılda bir değiştiriliyormuş.

Eva “Evita” Perón (1919 – 1952) :  Arjantin

en-ilginç-cesetler-siralio-41

en-ilginç-cesetler-siralio-40

Eva Peron, 1952 yılında kanserden öldüğünde Arjantin’in en sevilen kadınıydı. dönemin başkanı Juan Peron’un eşi olan Eva Peron öldükten sonra onu ölümsüzleştirme kararı alındı ve bir yıl süren bilimsel bir operasyon sonrasında bedeni hiç bozulmayacak bir biçimde saklandı. Hatta operasyon öyle başarılı olmuştu ki bu tekniğe “Ölüm Sanatı” adı verildi. Fakat bir çok kişilerin bu ölü bedene ilan-ı aşk etmesi sonucunda alınan bir karar ile ceset yakılarak sonsuzluğa uğurlandı.

Rosalia Lombardo (1918 – 1920) : İtalya

en-ilginç-cesetler-siralio-49

en-ilginç-cesetler-siralio-38

İtalya, Sicilya’nın yeraltı mezarlıklarından birindeki küçük bir camekan içerisinde yatan Rosalia Lombardo’nun minik bedeni hiç bozulmamış gibi yatıyor.  1920 yılında hayata gözlerini kapadığında babası inanılmaz derecede üzülmüş ve daha sonra Sicilya’da yapılan bu ölü saklama yönteminden haberdar olmuş. Yavrusunun anısını yaşatmak için bu yönteme evet diyen babanın evladı öyle başarılı biçimde korunmuş ki daha sonra “Uyuyan Güzel” olarak anılmaya başlamış. Bakteri öldüren maddelerden tutun çinko tuzlarına kadar bir çeok koruyucu içeren bir kimyasal ile kaplanan cesetlerin iç organlarına kadar koruma sağlanan bu karışım o dönem için inanılması güç bir keşif sayılabilir.

Leydi Xin Zhui (M.Ö. 163’de Ölmüş) : Çin

en-ilginç-cesetler-siralio-00

en-ilginç-cesetler-siralio-36

en-ilginç-cesetler-siralio-37

Leydi Dai olarak da bilinen bu bayan öldükten 2000 yıl sonra büyük bir üne kavuştu. Çünkü öldükten Milattan Önce 200’lü yıllarda ölen bu bayanın cesedi yaklaşık 2000 yıl sonra Çin’in Mawangdui tepelerinde bulunmuş. Ve o, bu güne kadar bulunmuş en iyi durumdaki ceset. Tabi bu görüntüsü itibarıyla değil fakat Lenin’i kıstas alacak olursak Leydi Xin Zhui’nin iç organlarına kadar her şeyi yerli yerinde. Hem de aradan geçen 2000’den fazla yıla rağmen. Saçlarının tamamı korunmuş olan Lady Xin Zhui, Evita ile kıyaslanacak olursa dokuları hala yumuşak ve uzuvları bile halen bükülebilecek durumda, hatta damarlarında A grubu kan bile mevcut. Şaşırtıcı bir Mumya!

La Doncella (1450-1480 Civarı Öldüğü Hesaplanmış) : Güney Amerika

en-ilginç-cesetler-siralio-35

en-ilginç-cesetler-siralio-34

en-ilginç-cesetler-siralio-33

Günümüzden 500 yıl önce Inca’lar tarafından donarak ölüme terk edilen 15 yaındaki La Docellaher an uyanabilecek gibi sağlam görünüyor. Kıyafetleri dahi sapasağlam kalan bu kız 1999 yılında araştırmacılar tarafından bulunmuş. Ölüm nedeni ise Güneş Tanrısına kurban olarak donmaya terk edilmek olarak saptanmış. Ölüme terk edilmeden önce uyuşturucu maddeler ile derin bir uykuya yatırılan kızın saçında beyazlara rastlanmış ve böylece 15 yıllık yaşantısının stres dolu geçtiği kanısına varılmış.

Dashi Dorzho Itigilov (1852 – 1927) : Rusya

en-ilginç-cesetler-siralio-32

en-ilginç-cesetler-siralio-31

en-ilginç-cesetler-siralio-30

Bu Budist rahip 1927 yılında hayata veda etmiş ve son dileği olarak bu pozisyonda gömülmek istemiş. 1973 yılında Sovyet Rusya’da bulunduğunda ise bazı batıl düşünceleri ateşleyebileceği düşünülerek kamu oyuna duyurulmamış. İnsanların bu gizemli bedeni öğrenmeleri 2002 yılında mümkün olmuş ve be cesedin nasıl bu kadar sağlam kaldığı ise sırrını koruyor. Budist rahipler onun bulduğu iç huzur bedenine yansımış yorumları yapıyorlarmış.

Tollund Adam (M.Ö. 390 – M.Ö. 350) : Danimarka

en-ilginç-cesetler-siralio-29

en-ilginç-cesetler-siralio-28

Huzurla tebessüm eden bu adam 2000 yaşından çok daha yaşlı deseydik inanır mıydınız? 1950 yılında bataklık içerisinde bulunan bu adamın bir tören için asılarak kurban edildiği düşünülüyor. Bir çok yeri hatta parmak izleri bile sapasağlam duran bu adam ölmeden önce sebze ve tahıl gibi besinler tüketmiş. Bataklık sayesinde doğal bir mumya olan bu adam idam edilse de pek huzurlu görünüyor.

Dövmeli Ukok Prensesi (M.Ö. 5.YY) : Sibirya

en-ilginç-cesetler-siralio-26

en-ilginç-cesetler-siralio-27

en-ilginç-cesetler-siralio-01

Kim inanırdı ki günümüzden 2500 yıl önce insanlar dövme yaptırıyorlar diye. Bu dövmeli kadın öldüğünde 25 yaşlarındaymış ve o çağlarda Sibirya’nın dağlarında yaşayan Pazyryk isimli kabilenin üyesi olduğu düşünülüyor. O çağlarda sizi ölüler diyarına taşıyacağına inanılan 6 at ile birlikte gömülü halde bulunan bu cesetin dövmelerinde bir çok geyik ve farklı hayvan sembolleri mevcut.

Azize Bernadette (1844 – 1879) :  Fransa

en-ilginç-cesetler-siralio-25

en-ilginç-cesetler-siralio-24

en-ilginç-cesetler-siralio-23

Bir çok mucize barındırdığı söylenen 1844 doğumlu bu azizenin bedeninin insanları iyileştirdiği söyleniyormuş. 150 yıl sonra incelendiğinde ise vücudunun bazı kısımlarının kalıp biçiminde sabitlenerek bozulmadan korunduğu fark edilmiş. Yani bir anlamda mumyalanmış. Daha sonra Roma’da Vatikan tarafından koruma altına alınarak gizemli hale getirilmeye devam edilen ceset yine orada altın bir camekan içerisinde sergilenmekte.

John Torrington (1825 – 1846) : İngiltere

en-ilginç-cesetler-siralio-22

en-ilginç-cesetler-siralio-21

en-ilginç-cesetler-siralio-20

Bazen doğa ana ölüleri mumyalamadan bile daha iyi koruyor. John henüz 22 yaşındayken zehirlenerek öldürülmüş ve buzlanmaların olduğu bir tundrada gömülmüş. Bilim insanları 1980 yılında başarısız geçen kazıların sonlarına doğru bir tabut bulurlar ve içerisinden bir buz kalıbı çıkar. yavaşça çözülen kalıbın içerisinde bir beden olduğunu fark ederler. Çözülme gerçekleştiğinde ölü beden düzgün biçimde duruyor ve sarıldığı kumaşlar bile korunmuş haldedir. Cesedin yüzünü örten kumaşı kaldırıdıklarında ise ekip şok olur çünkü bir iskelet beklerken kendilerine bakmakta olan bir kişi ile karşılaşırlar. John’un bedeninde çürüyen dudak ve göz kapakları dışında tüm organ ve uzuvları sapasağlam durmaktadır.

Xiaohe Güzeli (3800 yıl önce) : Çin

China Mummies Dispute

en-ilginç-cesetler-siralio-18

2003 yılında arkeologlar Çin’in Xiaohe Mudi Mezarlıklarında kazı yaparken mumyalanmış bazı cesetler bulurlar. Onlardan birisi ise Xiaohe Güzeli olarak bilinen ve güzelim kirpiklerine kadar sağlam bir biçimde duran bu doğal güzelimizdir. Tahta bir kayık şeklindeki tabutu içerisinde torbalar ile şifalı otlar bulunuyormuş. Keçeli yün şapkası onun bir çeşit dini lider olduğunu gösteriyor ki bu da o çağda bir kadın için hiç de sıradan bir durum değil. Aynı zamanda bir kasaba lideri olan bu kadının bedeni yattığı mezarlıktaki havanın tuzlu, kurak ve donuk oluşu nedeni ile doğal olarak korunarak günümüze gelmiş çok ender örneklerden bir tanesidir.

Cherchen Adam (M.Ö. 1000) : Çin

en-ilginç-cesetler-siralio-17

en-ilginç-cesetler-siralio-16

Bu tip mumyalar tarihçilerin tüm ezberlerini bozuyor. Çünkü 3000 yıl öncesinin bu cesedi Çin’de bulunsa da Avrupalı bir insana ait. Yani çekik gözlü bildiğimiz Asyalılardan değil. Çeset gibi şaşırtıcı biçimde korunmuş olan kıyafetlerinin kumaşı da Avrupa malı. DNA testi de yapılan Cherchen Adam’ın kökeni Avrupalı çıkmış fakat nasıl yolunun Çin’e düştüğü ve orada öldüğü gizemini koruyor. Mezarın tuzlu havası mumyanın bu biçimde korunabilmesine yardım etmiş ve böylece bir başka tarihi gizem tarihçilerin başını ağrıtmış.

George Mallory (1886 – 1924) : İngiltere

en-ilginç-cesetler-siralio-15

en-ilginç-cesetler-siralio-14

en-ilginç-cesetler-siralio-13

Dağ rehberi olan Andrew Irvin ve George Mallory Everest dağında ansızın kaybolurlar. BBC için de çalışan bu adamlar günlerce gazete manşetlerini süsler ve aradan 75 yıl geçtikten sonra bir grup dağcı tarafından bulunurlar. George Mallory’in cesedi aynen fotoğrafta göründüğü gibi sapasağlam görünmektedir. Suratının hiçbir fotoğrafı yayınlanmasa da fotoğrafları çeken kişi suratının da gayet canlı bir insan gibi durduğunu söylemiş. Cesedin tek bozulan yanı şiddetli esintilerden yırtılan kıyafetleri. Bulgulara göre tırmanış esnasında ipleri kopan bu dağcılar bir hayli yüksekten feci şekilde düşerek hayatlarını kaybetmişler. Fotoğrafta da gördüğünüz dağcının kırılmış olan sağ bacağı ne denli şiddetli bir düşüş yaşadıklarını anlaıyor.

2.Ramses (M.Ö. 1303-1213) : Mısır

en-ilginç-cesetler-siralio-12

Mısırlıların çağın ötesi teknolojisi ve yine çağının ötesi mumyalama teknikleri dünyaca meşhurdur. İşte 20.Mısır hükümdarı 2.Ramses’in de mumyası bunun en önemli örneklerinden. Ayrıca bulunması ile tarihi bir çok soruya da ışık tutan bu cesedin boynunda 7 santim genişliğinde bir kesik bulunmuş. İşte bu kesik Mısır’ın son hanedanının nasıl öldüğünü açıklıyor.

Islak Mumya (700 Yıl Önce) : Çin

en-ilginç-cesetler-siralio-11

en-ilginç-cesetler-siralio-10

en-ilginç-cesetler-siralio-09

600 yıl boyunca su dolu bir tabut içerisinde yatan bu kadın cesetdi antik bir mezarlıkta veya şehirn dışında değil bir inşaat için açılan temel çukurunda ve şehrin tam göbeğinde bulunmuş. Tabutun içerisindeki kahverengi bir sıvı sayesinde bu şekilde korunan bu ceset Çin’in Ming Çağından kalma. Varlıklı olduğu taburtundan çıkan bir çok takıdan belli olan bu kadının bedeninde saçlarını toplayan gümüş bir saç tokası, parmağında kocaman yeşim taşı bir yüzük ve ölümden sonraki  yaşamda onu koruyacak olan Koruma Dua Parası ile birlikte bulunmuş.

Buz Adam Otzi (M.Ö. 3300-3255) : İtalya

en-ilginç-cesetler-siralio-08

en-ilginç-cesetler-siralio-07

Evet 53 Yüzyıl önce yaşamış bir insana bakıyorsunuz. 5000 yıldan daha da fazla bir zaman önce yaşamış.  1991 yılında İtalya-Avusturya sınırında Ötztal Alplerinde bulunan bu beden ismini de Ötztal dağlarından alıyor. Avrupa’nın en yaşlı mumyası olma özelliğini taşıyan Otzi Bakır Çağında yaşamış. Otzi’nin bedeni ve eşyaları İtalya’da Güney Tyrol Müzesinde sergileniyor ve yine tarihçiler için bir çok ezberi bozmuş bir beden olmuş.

Grauballe (M.Ö. 3.Yüzyıl) : Danimarka

en-ilginç-cesetler-siralio-06

en-ilginç-cesetler-siralio-05

20. Yüzyılın ortalarında Danimarka bataklıklarında ciddi derecede korunmuş cesetler bulunmuş. Grauballe Adam ise onların en önemlisi. Ürpertici yüz ifadesi, kıpkızıl saçları ve net seçilen yüz kıvrımları ile en tedirgin edici ve şeytani mumyaların da başında geliyor. Hala bozulmamış biçimde duran karaciğerine yapılan radyokarbon testleri onun 2000 yaşın üzerinde bir ceset olduğunu ortaya koymuş ve ölüm nedeni büyük ihtimalle bir ayin için boğazının kesilmesi olarak belirlenmiş. Öldüğünde yaklaşık 30 yaşlarındaymış.

Kral Tutankamon (M.Ö 1341-1323) : Mısır

en-ilginç-cesetler-siralio-04

en-ilginç-cesetler-siralio-03

en-ilginç-cesetler-siralio-02

Mısır’ın 18.Hanedanlığındaki Firavun olan meşhur Tutankamon, Firavun ilan edildiğinde yaklaşık 9 yaşındaydı ve 10 yıl kadar hüküm sürdü. 1922 yılında Howard Carter tarafından bulunan ceset, bulunduğu anda neredeyse bozulmamış biçimdeydi. Krallar Vadisinde yatan ceset Mısır tarihinin en tamama yakın mezarında yatıyordu. Mısırlılar için ölümsüzlük yani sonsuza dek yaşamak çok önemliydi bu sebeple mumyalamayı geliştirmişlerdi. Yani öldükten sonra beden ne kadar iyi korunursa ölüdükten sonra da bedenin o kadar kullanışlı olacağına inanıyorlardı. Bu sebeple mumyalama işlerinde oldukça ilerilerdi. Hakkında türlü türlü teoriler geliştirilen, uzunca bir dönem korkulan ve lanetli olduğuna inanılan Tutankamon’un mumyası listemizdeki son isimdi. Beğendiyseniz lütfen paylaşın…

Yorumlar

2 comments

  1. Neden firavunun fotoğrafınızı paylaşmadığınızı sorabilir miyim?

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*