BİLİM İNSANLARI DÜNYAMIZA ÇOK BENZER BİR GEZEGEN BULDULAR

BİLİM İNSANLARI DÜNYAMIZA ÇOK BENZER BİR GEZEGEN BULDULAR

NASA‘nın Kepler uydusu tarafından bulunan bu gezegenin ismi Kepler 186F. Bu gezegen dünyamızdan tam 500 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegen fakat yapısı itibarı ile bir hayli heyecan verici. Dünya ile yaklaşık aynı yarıçaptaki gezegen yine benzer şekilde büyük oranda su barındırıyor ve bilim adamları onu yaşanılabilir bir ortam olarak tanımlıyorlar. Su tabi ki yaşamın oluşması için belki de en önemli gereksinim ki bu da Kepler 186F ‘da aynı dünyamızda olduğu gibi bolca mevcut.

dünyaya-benzeyen-gezegen-kepler-186f-siralio-1

Bir diğer önemli özelliği ise bulunduğu sistem içerisinde aynı bizim güneş sistemimiz gibi bir güneş bulunmakta. Bu da yaşama dair önemli bir bulgu. Kepler 186F kendi güneşine bizim dünyamıza nazaran daha yakın. Ayrıca dünyamız gibi eğik bir açı ile değil düz bir biçimde döndüğü için de gezegende mevsimlerin yaşanmadığı düşünülüyor. Yine bizden farklı olarak 365 günde değil 130 günde güneşinin etrafında dönüyor.

dünyaya-benzeyen-gezegen-kepler-186f-siralio-2

Bulgular bu şekilde ve ilk defa dünyanın dışında hayat barındıran bir gezegen bulma ihtimalimizin çok yüksek olduğu düşünülüyor. Yani yaşam olma olasılığını değerlendirmek için baz alınan dünyamızın kriterlerine şimdiye kadar en yakın gezegenden bahsediyoruz. Tabi oradaki hayatın evrimin ne aşamasında olduğu, ne kadar geliştiği, hatta olup olmadığı bile şu an için bir soru işareti fakat hızla ilerleyen teknoloji ve böylesine ilginç veriler sonrasında hızlandırılan çalışmalar sonucunda en kısa zamanda daha yeni ve daha ilginç bilgilere ulaşılacak gibi duruyor.

dünyaya-benzeyen-gezegen-kepler-186f-siralio-3

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*