2015 YILININ MERAKLA BEKLENEN 15 TEKNOLOJİ

2015 YILININ MERAKLA BEKLENEN 15 TEKNOLOJİ

Bilgisayar kasası gibi geliştirilebilir telefonlardan en son giyilebilir teknolojilere kadar 2015 yılına damgasını vuracak 15 teknoloji ve teknolojik ürünü sizler için sıraladık…

15- Oculus Sanal Gerçeklik Gözlükleri

oculus-siralio

Bu ürün hakkında muhtemelen bir çoğunuz bir şey duymadınız fakat bu cihaz sanal gerçeklik için çok özel bir cihaz. Gözlük sensörleri sayesinde kafanızın hareketlerine göre 3 boyutlu olarak görüş sağlıyor. Özellikle oyunlar için tasarlanan bu gözlükleri 2015 yılında daha sık göreceğiz.

14- Windows 10 ve Yeni Başlat Menüsü

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-18

Yeni yılda yeni bir Windows sürümü de kapımızda olacak. Microsoft’un 9 sayısını atlayarak direkt olarak Windows 10 ismi ile piyasaya süreceği yeni işletim sisteminde başlat menümüz de geri dönüyor. Windows 10 hakkında daha fazla bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

13- Google Smartwatch

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-3

Google 2015 yılında piyasaya bir akıllı saat süreceğini açıkladı. Haber alınır alınma büyük merak yarattı şu an için ürün hakkında çok fazla bilgi olamasa bile 15 tasarımcılık bir ekip sadece dizayn bakımından ürünü geliştirmeye başlamış bile. Ayrıca Google’ın Android sistemlere ve Store’a da sahip olması ürün üzerindeki beklentileri de arttırıyor.

12- IBM’in 12 Atom Bellek Sistemi

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-7

Normal şartlar altında 1 bitlik veri için manyetik olarak yüklenmiş 1000 atom kullanılması gerekiyor. Fakat IBM laboratuvarlarında aynı veriyi yüklemek için 12 atom kullanılacak şekilde bir çalışma yapılıyor ve bu teknoloji ile bellek ile ilgili pazarı kökünden değiştirecekler gibi görünüyor. Bu bellek ürünlerinin yılın sonlarına doğru piyasaya çıkması bekleniyor.

11-OnePlus Two

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-15

Çinli telefon üreticisi OnePlus inanılmaz gelişmiş özellikleri ve buna nazaran orta sınıf bir fiyat sunması ile dünya pazarında sıralamaları bir hayli oynattı. Ülkemizde pek ismini duymasak bile geçtiğimiz yıl bir hayli adlarından söz ettirdiler. Bu yıl ise daha gelişmiş modelleri OnePlus Two ile piyasaya girecekler.

10- LG G4

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-9

LG G4 ilk defa LG marka çip sistemi kullanacak telefon olacak. Bu açıdan bir ilke imza atacak model yine eski G3 modelinin izinden gidiyor. Ayrıca 4K yani Quad HD ekran çözünürlüğü ile zaten ekran kalitesi ile önce çıkan bir marka olan LG’yi yine bu alanda daha ileriye taşıyacak merakla beklenen bir model.

9- HTC One (M9)

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-5

Android telefonların pazara girmesi ile yükselişe geçen HTC firması bir hayli takipçi ve müşteri edinmişti fakat son yıllarda bir düşüş içerisindeler. Bu yeni modelleri ile yeniden bir yükseliş yapabilecekler mi 2015 yılının baharında göreceğiz.

8- Samsung Galaxy S6

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-17

Samsung’un bu yeni modelinde yalnızca dış görünüşte değil içeride de bir hayli fazla yenilik olacak gibi görünüyor. Project Zero ismini verdikleri bir proje kapsamında yaptıkları yeniliklerden henüz haberdar değiliz fakat geliştirilmiş işlemci, kamera, hafıza ve benzer özelliklerin yanında başka heyecan verici yeniliklerde olacak gibi görünüyor. Merakla bekliyoruz.

7- Nokia Lumia 2020

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-10

Windows Mobile 8.1 güncellemesi ile yeniden doğan ve kullanıcıları bir hayli memnun eden Nokia’lar yine ülkemizde Store geniş değil denilerek ikinci planda kalsa bile hızla genişleye Store’u ve iPhone gibi stabil ve hızlı yapısı ile hızla yayılmaya devam ediyor. Kamera kalitesi olarak da rakiplerinin önüne geçen Lumia’larda bu yeni model ile kamera kalitesi de çok daha yukarıalra çıkarılacak.

6- HTML 5

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-6

Kullandığımız internetin ve bir çok yazılımın yapı taşlarından olan HTML 4 sistemi yaklaşık 10 yıldır kullanılıyor. Bu yıl ise stabil versiyonu ve yepyeni kodları ile HTML 5’e geçiliyor. Bu sistem ile birlikte mobil, masaüstü demeksizin bir çok uygulama ve yazılım daha da rahat yapılacak.

5- Google Glass

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-4

Giyilebilir teknoloji denildiğinde akıllı saatlerden sonra ilk akla gelen ürün Google Glass oluyor genelde. Ürün şu an Amerika’da yok satıyor. Ayrıca görüntüsüne de çözüm üretilmesi ve çeşitlendirilmesi ile daha da geniş kitlelere hitap eden ürün bakalım insanların gözünün önünde devamlı bir ekran taşıması konusunda bir trend yaratabilecek mi…

4- Microsoft Surface Pro 4

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-8

Bilgisayar ve tableti bir araya getiren önceki Microsoft tablet modellerine bir yeni model ekleniyor. Kusursuz kapak sistemi ile çok başarılı bir kullanım sağlayan ve ilave edilen klavye aparatları ile bilgisayar ve tablet ikilisini gerçek anlamda birleştiren bu ürün gelişmiş donanımları ile çok iyi bir performansın yanında uzun da bir pil ömrü sunarak beklentileri önemli ölçüde karşılayacak gibi görünüyor.

3- DLP Pico Anahtarlık Projeksiyon Cihazı

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-11

2015 yılında sunum yapmak her an her yerde mümkün olabilecek. Ayrıca istediğiniz yerde kendi şahsi sinemanızı kurabileceksiniz. DLP Pico Anahtarlık projeksiyon cihazı ile artık ağır taşınması zor projeksiyon cihazları rafa kalkacaklar. USB girişinden bağlanarak bilgisayarınız ile hatta tabletiniz ve telefonunuz ile de bağlantı kurabilen bu ürün önümüzdeki yılın hitleri arasına girmeye aday.

2- Project ARA

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-1

Yine Google tarafından geliştirilen bu proje 1 numarada ki üründen daha heyecan verici olsa bile, belki de pazarlama eksiği ile onun gerisinde kalıyor. Projeyi özetleyecek olursak bilgisayar kasası gibi geliştirilebilir modüler akıllı telefonlar diyebiliriz. RAM’iniz yetersiz kalıyor ise yeni bir RAM alıyorsunuz, ya da işlemciniz artık yetersiz ise sade o kısmı değiştiriyor, isterseniz hafızanızı arttırıyor, isterseniz ekranı ya da bataryayı değiştiriyorsunuz. Akıllı telefonlar için çok büyük özgür bir alan sağlayacak bu proje gerçekleştiği zaman taşlar bu sefer temelli yerinden oynayabilir.

1- iWatch

2015-yılına-damga-veracak-teknolojiler-siralio-2

Ve tabi ki assolistimiz Apple’ın son bombası iWatch. Yeni telefonları piyasaya çıktığında mağazaları önünde kuyruklar oluşan Apple’ın akıllı saat 2015 yılının en çok beklenilen ürünü. Muadillerine göre belli başlı artı özellikleri olan saat bakalım bu kadar beklentiyi ne kadar karşılayabilecek…

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*