1 DEPOYLA 100 YIL GİDEN TORYUMLU ARABA

1 DEPOYLA 100 YIL GİDEN TORYUMLU ARABA

Evet bu araba bildiğiniz arabalar gibi değil, çünkü bu araba Toryum ile çalışıyor ve Toryum konulduktan sonra 100 yıl boyunca yakıta ihtiyaç duymuyor. Toryum elementi çok uzunca bir süre boyunca yanıp tükenmeyen bir element. Muhtemelen bir gram Toryum bir çoğumuzdan daha uzun ömürlü olacaktır. Hatta bu durumda aldığınız araç 100 yıl dayanamasa bile yakıtı dayanacak. İlginç değil mi?

???????????????????????????

Laser Power Systems isimli bir şirket Toryum motorlu arabalar için konsept bir motor geliştirmişler. Zaten Toryum ile farklı enerji sektörleri için uzun ömürlü makineler geliştiren firma bu radyoaktif element ile bir de araba motoru geliştirmeye karar vermiş. İlk olarak 2009 yılında ortaya atılan fikir şu anda bir hayli gelişmiş vaziyette. Düşünün ki bir gram Toryum 30,000 lt akaryakıta eşdeğer, hatta Toryum kendisi ile eşit miktardaki bir kömürden 20 milyon kat daha fazla enerji açığa çıkarıyor.

cadillac-world-thorium-concept-siralio

Fakat bir çok güzel peri masalında olduğu gibi hikayemizin bir de acıklı kısmı var. Şirketin CEO’su Dr. Charles Stevens “Otomobil firmaları ürünümüzü satın almak istemiyorlar. Bu sebeple araba motorları Toryum kullanımında ana hedefimiz değil” diyor. Araba firmaları önümüzdeki onlarca yıl için bütün planlarını benzinli ve dizel motorlar için yapmış bile zaten bir çok otomobil üreticisini petrol devlerinin elinde olduğunu da düşününce böyle verimli bir geçiş yapılması kısa vadede pek de mümkün görünmüyor. Yine de böyle bir motorun yapılabiliyor olması bile heyecan verici

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*